مشروح سخنان وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه بررسی صلاحیت

حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو بعد از نطق مخالفان و موافقان، به ارائه سخنرانی و دفاعایات و برنامه های خود پرداخت.

حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو در پاسخ به منتقدان خود گفت:
انتصاب عملکرد گذشته از ابتدا تاکنون دور از حقیقت بوده و من تنها پاسخگوی دوران خود هستم و خیلی از مطالب مشرح شده مربوط به دوران کاری بنده نیست.
 تعدادی از رودخانه های کشور به شدت کم آب شده یا خشکیده است. برخی تالاب ها و منابع زیست محیطی خشکیده است. زنگ خطر به صدا در آمده و مصرف بی رویه آب همچنان ادامه دارد. در حال حاضر منابع آب زیرزمینی بعنوان منابع اصلی کشور دچار مشکلات عدیده ای گردیده و تاکنون بیش از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب از این ذخایر استراتژیک کاسته شده است.
اگرچه با سرمایه گذاری دولت آب رسانی گسترده ای انجام شده است اما باید بگوییم امروز در آستانه بحران قرار داریم و باید عاقلانه اندیشه کنیم. مجلس دولت و قوه قضائیه همه باید بتوانیم کمک کنیم تا کشور را از این مرحله عبور دهیم.بهبود ، اصلاح و اقتدار مدیریت مهمترین فاکتور مهار بحران است. در سال ۸۲ به این نتیجه رسیدیم که صرفا مدیریت یک جانبه راهکار نیست باید هم سطح تولید و هم سطح عرضه را دیدراهکار اساسی این است که ساختار مناسب چیده شود ، ساختار سه سطحی در برنامه آب پیش بینی شده است.
برخی از نمایندگان به هفت سد مشکل دار اشاره کردند. بزرگان سدسازی دنیا هم دارای سدهای متعدد مشکل داری هستند و در بیش از ۶۰۰ سد هم بله تعداد انگشت شماری مشکل دار است. تاکنون ۸۷ سد بزرگ در دنیا شکسته است و آثار و خسارات داشته است اما در کشور ما یک مورد هم نداشتیم ۵ مورد در ژاپن و چندین مورد هم در آمریکا بوده است.
علاوه بر سدهای گفته شده سد لار هم مشکل فنی دارد که سازنده سد دز آن را ساخته است و از سدسازهای قدر دنیا است. در مورد سد سیوند و نگرانی که آثار باستانی را زیر آب ببرد این درست نیست. تراز سرریز سد سیوند تا پایه آثار تاریخی ۳۵ متر اختلاف ارتفاع دارد. آب گیری سد سیوند تا محل آثار باستانی ۷ کیلومتر فاصله دارد. این بحث در زمان سد مطرح شد و پرونده آن بسته شد. ۱۰ پروژه دارای مشکلات فنی است یکی از آن ها سد لار است.
در مورد سد ۱۵ خرداد اقدام بزرگی که نظام جمهوری اسلامی برای تامین آب شهر قم انجام داد البته یک مقدار مشکلات داشت اما سد کار کرده و قابل بهره برداری است

کسانی که من را متهم به خلاف واقع و عدم صداقت کردند. بدانند من به قانون گرایی، اخلاق مداری، برنامه محوری و شایسته سالاری پایبندم. تاکنون خلاف قانون نکرده و نخواهم کرد.

من در ایامی که وزیر نبودم بالاخره مجبور بودم یک جایی کار کنم. شرکت های که اسم بردند که من در آنها مشغول هستم دو تای انهای یکی هستند و در برخی هم بصورت مقطعی حضور داشتم. الان تنها عضو هیات مدیره شرکت مولدهای نیروگاهی جهرم هستم و بعد از وزیر شدن همین امروز انصراف می دهم و اعلام می کنم که هیچ سمتی بغیر از وزارت نیرویی ام نخواهم داشت.

من ۹٫۵ سال از ۲۰ سال حضور خودم در وزارت نیرو را در بخش آموزش بوده ام. از وزیر نیروی دولت یازدهم و مدیران و کارکنان فعلی و خدوم آن تشکر می کنم. برای من از قدیم در انتخاب مدیران سه ب مهم بوده است. بداند، بتواند و بخواهد.

صنعت برق در یکصدوبیست سال گذشته نقش بی بدیلی در رشد و توسعه و رفاه ایران داشته است. صنعت برق ایران در جایگاه ۱۴ جهانی و اول منطقه است. ۱۲۰ هزار کیلومتر شبکه فشارقوی و انتقال داریم. دارای ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت  نیروگاهی نصب شده هستیم. تولید انرژی الکتریکی به بیش از ۲۹۰ میلیارد کیلوات ساعت در سال گذشته رسید. پیک برق از ۵۵۴۰۰ مگاوات گذشت.

تداوم خود کفایی در صنعت برق، افزایش بهره وری اقتصادی، افزایش پایداری شبکه برق، بهبود تعاملات با بنگاه های صنعتی و تعامل با بخش خصوصی را با جدیت دنبال خواهم کرد.احداث و بهره برداری از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در ۴ سال آینده و احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را در برنامه کاری ام دارم. توسعه زیرساخت های هوشمندسازی شبکه برق، سامان دهی اقتصاد برق ،بهبود کاهش مصرف و شدت انرژی،کاهش تلفات برق به زیر ۱۰ درصد و افزایش راندمان نیروگاهی ایران و رساندن آن به میزان استاندارد جهانی با افزایش سالانه یک درصد راندمان جزو برنامه های من در صنعت برق است.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار و رویدادها

واردات برق در تابستان به ۹۰۰ مگا وات خواهد رسید

17 می 2018 در 8:02 توسط مدیر سایت

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: در تابستان امسال به دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های برق آبی، ­ حدود ۹۰۰ مگا وات برق وارد می‌کنیم. به گزارش برق نیوز، همایون حائری گفت:  در سال‌های گذشته در فصل تابستان و پیک مصرف برق تا سقف ۷۰۰ مگا وات واردات برق داشتیم که امسال به دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های ادامه مطلب را بخوانید

بخشودگی یک دوره کارکرد تلفن های مشترکین خانگی نقاط زلزله زده

30 ژانویه 2018 در 12:59 توسط مدیر سایت

به گزارش هفت روز خبر به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مخابرات منطقه کرمانشاه، مسیب قبادیان از بخشودگی یک دوره کارکرد تلفن های مشترکین خانگی نقاط زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: کارکرد تلفن های ثابت مشترکین خانگی مناطق زلزله زده در ماههای مهر و آبان بخشیده شد. وی تصریح کرد: در ادامه مطلب را بخوانید

بازنشسته شدن ۳ هزار مگاوات نیروگاه فرسوده تا سال ۱۴۰۰

30 ژانویه 2018 در 12:50 توسط مدیر سایت

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی کشور گفت: برنامه ما این است تا سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های فرسوده کشور را بازنشست کنیم که این می‌تواند نقش بسزایی در افزایش راندمان نیروگاهی داشته باشد. به‌گزارش برق نیوز، محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در مراسم گردهمایی مدیران ارشد صنعت برق که با حضور وزیر نیرو و سایر ادامه مطلب را بخوانید