جذابیت انرژی خورشیدی برای پس اندازهای خرد

مدیر بخش بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان گفت: هر انشعاب پنج کیلو واتی خانگی حدود ۲۵ میلیون تومان هزینه دارد و مصرف‌کنندگان می‌توانند برق مازاد مصرفی خود را به فروش برسانند و از فضای مازاد پشت‌بام خود درآمدزایی داشته باشند.

به گزارش برق نیوز، سارا صالحی  در رابطه با وضعیت بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی در اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک در اصفهان در حال بهره‌برداری است که متوسط راندمان این نیروگاه‌ها، برابر ۲۰ درصد است.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال ۹۵ با ابلاغ بخشنامه خرید تضمینی برق، تحرک سرمایه‌گذاران در این حوزه افزایش یافته و ۱۵۹ قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی در شهرستان اصفهان منعقد شده است.

مدیر بخش بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر هزار و ۲۳۴ کیلووات ظرفیت برق خورشیدی در اصفهان وجود دارد و نیروگاه‌های خورشیدی اصفهان ۲۳۳ هزار کیلووات ساعت و معادل مصرف ۱۰۰ خانوار را به شبکه تزریق می‌کنند.

صالحی یادآور شد: درآمد هشت مشترک فعلی خورشیدی که در حال فعالیت هستند در ۶ ماه ابتدایی سال برابر با ۱۸۰ میلیون تومان بوده است.

به گفته وی، هر انشعاب پنج کیلو واتی خانگی حدود ۲۵ میلیون تومان هزینه دارد و این انشعاب، مساحتی حدود ۵۰ متر از پشت‌بام خانه را اشغال می‌کند.

مدیر بخش بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان ادامه داد: بازگشت سرمایه احداث نیروگاه‌های خورشیدی۷ .۳ سال است و خرید برق از این نیروگاه‌ها با قرارداد ۲۰ ساله و به صورت تضمینی صورت می‌پذیرد.

صالحی تأکید کرد: مصرف‌کنندگانی که اقدام به احداث پنل خورشیدی در ساختمان خود کنند، می‌توانند مازاد مصرفی خود را به فروش برسانند و از فضای مازاد پشت‌بام خود درآمدزایی داشته باشند.

وی اظهار داشت: در مقیاس بزرگ‌تر، هر مگاوات نیروگاه خورشیدی،۸ .۳  میلیارد تومان هزینه در بر دارد که درامد ماهانه ۸۵ میلیون تومانی را به همراه خواهد داشت و با بازگشت سرمایه  ۸ .۳  سال، یک سرمایه‌گذاری کم ریسک بلندمدت محسوب می‌شود.

مدیر بخش بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان در خاتمه عنوان کرد: اصفهان از نظر بازدهی تولید انرژی خورشیدی جزو بهترین نقاط کشور است و در حالی که میانگین بازدهی انرژی خورشیدی در کشور ۱۳ درصد اعلام شده، بازدهی تولید در اصفهان بین ۲۰ الی ۲۷ درصد است.

دیدگاه ارزشمند خود را ثبت نمائید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار و رویدادها

واردات برق در تابستان به ۹۰۰ مگا وات خواهد رسید

17 می 2018 در 8:02 توسط مدیر سایت

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: در تابستان امسال به دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های برق آبی، ­ حدود ۹۰۰ مگا وات برق وارد می‌کنیم. به گزارش برق نیوز، همایون حائری گفت:  در سال‌های گذشته در فصل تابستان و پیک مصرف برق تا سقف ۷۰۰ مگا وات واردات برق داشتیم که امسال به دلیل کمبود تولید نیروگاه‌های ادامه مطلب را بخوانید

بخشودگی یک دوره کارکرد تلفن های مشترکین خانگی نقاط زلزله زده

30 ژانویه 2018 در 12:59 توسط مدیر سایت

به گزارش هفت روز خبر به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مخابرات منطقه کرمانشاه، مسیب قبادیان از بخشودگی یک دوره کارکرد تلفن های مشترکین خانگی نقاط زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: کارکرد تلفن های ثابت مشترکین خانگی مناطق زلزله زده در ماههای مهر و آبان بخشیده شد. وی تصریح کرد: در ادامه مطلب را بخوانید

بازنشسته شدن ۳ هزار مگاوات نیروگاه فرسوده تا سال ۱۴۰۰

30 ژانویه 2018 در 12:50 توسط مدیر سایت

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی کشور گفت: برنامه ما این است تا سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های فرسوده کشور را بازنشست کنیم که این می‌تواند نقش بسزایی در افزایش راندمان نیروگاهی داشته باشد. به‌گزارش برق نیوز، محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در مراسم گردهمایی مدیران ارشد صنعت برق که با حضور وزیر نیرو و سایر ادامه مطلب را بخوانید